افتتاح ۵ مرکز پیشگیری و تشخیص سرطان در مشهد

0

 

هم‌زمان با سراسر کشور ۵ مرکز پیشگیری و تشخیص سرطان و بیماری‌های غیر واگیر در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد.

به گزارش صدای مشهد، مراکز پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی جمعی از معاونین و رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد و معاونین درمان و بهداشت این دانشگاه با زیربنای ۳ هزار مترمربع در بیمارستان‌های امام رضا(ع)، شهید هاشمی‌نژاد، امید، موسی بن جعفر(ع) قوچان و شهید مدرس کاشمر با هزینه‌ای بیش از ۱۴۰ میلیارد ریال افتتاح شد.

در حال حاضر عملیات ساخت تمامی مراکز به اتمام رسیده و در مرحله تأمین تجهیزات پزشکی بوده، به‌نحوی‌که در بیمارستان شهید مدرس کاشمر در آبان ماه سال جاری یک دستگاه ماموگرافی دیجیتال نصب و پس از آموزش کارکنان فنی این بیمارستان در حال فعالیت و ارائه خدمت به مردم منطقه است و تا پایان بهمن‌ماه سال جاری نیز یک دستگاه ماموگرافی در بیمارستان امام رضا (ع) نصب و به بهره‌برداری می‌رسد، سایر تجهیزات پزشکی هم به‌تدریج به این مراکز تحویل می‌شوند.

با راه‌اندازی کامل این مراکز تا نیمه اول سال ۹۸ دانشگاه دو سال زودتر از برنامه سند ملی سرطان به حد انتظار توسعه مراکز تیپ یک سرطان دست می‌یابند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مراسم با اشاره به اجرای برنامه غربالگری و شناسایی زودهنگام سرطان‌های شایع در مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه از سال ۹۵ تاکنون، گفت: براساس این برنامه تاکنون بیش از یک‌ میلیون نفر زیرپوشش قرار گرفتند.

محمدرضا دارابی بابیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به‌عنوان قطب شمال شرق کشور نقش مهمی در شناسایی و ارائه خدمات تشخیصی درمانی به بیماران مبتلا به سرطان دارد، خاطرنشان کرد: براساس آخرین آمار، سالیانه بیش از ۱۰ هزار مورد جدید سرطان در خراسان رضوی شناسایی می‌شود و این استان با میزان بروز کلی سرطان ۱۸۸ در صد هزار نفر رتبه ۱۵ کشوری را دارد.

وی بابیان اینکه سرطان‌های پستان، معده، پوست(غیرملانوما) از سرطان‌های شایع در خراسان رضوی به شمار می‌رود، اظهار کرد: سرطان‌های شایع در مردان به ترتیب سرطان معده، پوست(غیرملانوما)، کولورکتال و در زنان به ترتیب سرطان پستان، کولورکتال و پوست(غیرملانوما) است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه براساس برنامه شناسایی و غربالگری سرطان‌های شایع تاکنون ۴۲۲ هزار و ۸۶۰ مورد غربالگری سرطان پستان انجام‌ شده که از این تعداد ۲ هزار و ۷۹۴ نفر به سطح دو ارجاع شده‌اند، بیان کرد: در برنامه غربالگری سرطان کلورکتال نیز ۶۱ هزار نفر زیرپوشش قرار گرفتند که از این تعداد ۷۱۵ نفر برای ادامه درمان به سطح دو ارجاع داده شدند و حدود ۵۵۵ نفر نیز دارای سابقه فامیلی این بیماری بودند که شناسایی شدند.

دارابی ادامه داد: در سرطان سرویکس نیز ۵۵۲ هزار و ۷۶۰ نفر غربالگری شدند که از این تعداد، ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ نفر برای بررسی بیشتر به مراکز سطح دو ارجاع داده شدند.

وی گفت: استانداردسازی مراکز درمانی دولتی و خصوصی در حوزه سرطان، توسعه مراکز رادیوتراپی در بخش‌های دولتی و خصوصی، جذب مشارکت خیران در حوزه درمان برای ساخت مراکز غربالگری سرطان‌ها و ایجاد ۵ مرکز غربالگری و تشخیص سرطان در شهرهای مشهد، کاشمر و قوچان با زیربنای ۳ هزار مترمربع و بااعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال از دیگر اقدامات در راستای تشخیص، غربالگری و درمان بیماران مبتلا به شمار به می‌رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اخذ موافقت اصولی دستگاه براکی تراپی بیمارستان امام رضا (ع)، انتقال بخش شیمی‌درمانی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد و کلینیک ایثار به ساختمان‌های جدید، توزیع متخصصین رادیوانکولوژیست به شهرستان‌های قوچان و کاشمر، فعالیت واحدهای طب حمایتی و تسکینی در بیمارستان‌های امید و امام رضا(ع) از سایر خدمات ارائه‌شده این دانشگاه به بیماران سرطانی عنوان کرد.

دارابی تصریح کرد: در حال حاضر در پنج بیمارستان امید، دکتر شیخ، شهید هاشمی‌نژاد، امام رضا(ع) و قائم(عج) بخش شیمی‌درمانی و در دو بیمارستان امید و امام رضا (ع) بخش رادیوتراپی فعال است و علاوه بر بخش دولتی در بیمارستان رضوی و در مرکز رادیوتراپی انکولوژی رضا نیز بخش شیمی‌درمانی و رادیوتراپی به بیماران سرطانی خدمات درمانی را ارائه می‌دهد.

*وب دا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید