ارزش گذاری سهام و داراییهای پدیده شاندیز در یک ماه آینده/ سهام داران مالک اصلی پروژه هستند

0

پدیدهعضو هیئت مدیره جدید پدیده شاندیز گفت: سهام های شرکت پدیده شاندیز همراه با دارایی های شرکت سرمایه گذاری پدیده شاندیز طی یک ماه آینده ارزش گذاری می شود تا پس از احصای آنها به ازای مابه التفاوت قیمت واقعی سهام ها با قیمت تعهد شده در گذشته سهام جدید به سهامداران واگذار شود.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، احمد نوروزی با بیان اینکه درباره ارزش دارایی های پدیده اظهار نظرهای متفاوتی شده است تصریح کرد: بین ارقام تخمین زده شده گاه تا ۱۰۰ درصد اختلاف وجود دارد به طوریکه برخی ارزش دارایی ها را ۹هزار میلیاردتومان و برخی ۱۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرده اند.

سهامداران مالک پروژه هستند
وی با اشاره به اینکه سهامداران پروژه ،مالک شرکت پدیده شاندیز هستند اظهار کرد :تنها راه برای پاسخگویی به این مطالبات این است که قیمت دارایی های شرکت به روز رسانی و سهام نیز ارزش گذاری شود تا بر اساس دارایی های موجود از سهام سهامداران عمده کسر و به سهام سهامداران جزء اضافه شود .در حال حاضر ممکن است قیمت هر سهم بین ۳ تا ۴ هزار تومان پیش بینی شود که تا نرخ ۱۲ هزار تومانی تعهد دارد.ارزش گذاری مجدد دارایی های پدیده نیز موضوعی است که کاملا به نفع سهامداران است چراکه قیمتهای قبل ممکن است متاثر از رونق بازار باشد و درصورتی که ارزش این دارایی ها زیادتر از قیمت واقعی فعلی تخمین زده شده باشد یاارزش آنها افت کرده باشد میزان سهام قابل واگذاری به سهامداران را کاهش خواهد داد بنابراین ضروری است تا این دارایی ها مجددا ارزش گذاری شود.
نوروزی یادآور شد :این اقدام به احتمال زیاد طی یک ماه آینده انجام خواهد شد اما آنچه ضروری به نظر می رسد این است که در این مدت سهامداران فضای موجود را ملتهب نکنند چراکه در یک فضای ملتهب نه می توان کارهای جاری را پیش برد و نه می شود برای پروژه سرمایه گذار و حامی جدید جذب کرد .
این عضو هیئت مدیره پدیده شاندیز با بیان اینکه هیئت مدیره منتخب با حکم دادستانی و با تفویض اختیار از سوی هیئت مدیره سابق رسمیت یافته است تصریح کرد: در این زمینه روال قانونی طی شده است البته درباره شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز مجمع برگزار خواهد شد .
وی باردیگر از تلاش برای آغاز به کار مجدد پدیده گفت و افزود: بی تردید پدیده شاندیز پروژه ای است که می تواند با فعالیت مجدد رشد چشمگیرتری داشته باشد از این رو آغاز به کار مجدد آن برای تحقق خواسته مسئولان و سهامداران ضروری است و دراولویت برنامه های هیئت مدیره جدیدقرار دارد.
اجازه تبلیغات به جز در مورد فروش سهام صادر شود
نوروزی با این حال تاکید کرد: پروژه پدیده فقط منحصر به شهر رویایی در شاندیز نمی شود و هایپر مارکت و رستوران های این مجموعه فعال هستند و می توانند درآمد زایی داشته باشند. از این رو درخواست ما این است که اجازه تبلیغات برای فعالیت این مجموعه ها صادر شود. ضمن اینکه به سهامداران هم یادآوری می کنیم برخی تجمعاتی که منجر به تعطیلی زیرمجموعه های این شرکت مثل رستوران تهران و… می شود تنها به مجموعه شرکت و سهامداران آن ضرر وارد می سازد.عضو هیئت مدیره جدید شرکت سرمایه گذاری پدیده شاندیز همچنین روز گذشته در گفتگو با صدای خراسان رضوی در باره ورود این شرکت سرمایه گذاری به فرابورس نیز گفت : ورود این شرکت به فرابورس برای برقراری امکان خرید و فروش قانونی سهام ضروری است .اما ورود به فرابورس نیازمند طی پروسه ای زمان بر است که قطعا پس از آن باید مجموعه فعالیت خود را از سر گرفته و به سود دهی لازم برسد. اگرچه امیدواریم این پروسه با حمایت دستگاه های قانونی کوتاه تر شود.
برخی مطالبات دولتی از پدیده تعدیل شود
وی همچنین به ادعای برخی دستگاه های دولتی نسبت به پدیده شاندیز اشاره کرد و افزود :در صدد هستیم تا در کوتاه ترین زمان ممکن مجوزهای لازم فعالیت پروژه را اخذ کنیم تا کار در فرآیندی قانونی ادامه پیدا کند. با این حال برخی دستگاه ها ی دولت نیز در این میان ادعاهایی دارند که اگر با همکاری مسئولان دولتی بتوانیم بخشی از آنها را تعدیل نماییم به طور قطع زودتر و به شکل بهتری می توانیم پاسخگوی سهامداران باشیم .نوروزی در پاسخ به این سوال که وجوه دریافت شده از سهامداران درآخرین روزهای فعالیت پروژه در کجا صرف شده است تاکید کرد: درباره آنچه از سهامداران دریافت شده باید مسئولان گذشته این مجموعه پاسخگو باشند. با این حال به نظر می رسد بخشی از این پول ها صرف خرید سهام ها با قیمت بالاتر شده و بخشی دیگر نیز در پروژه هزینه شده است .اما واقعیت این است که همه پول سهامداران روی زمین و ساختمان این پروژه قراردارد و با همین اموال باید پاسخگوی سهامداران باشیم .
وی همچنین درباره مدیرعامل جدید شرکت سرمایه گذاری پدیده شاندیز گفت :انتخاب محسن شوشتری به عنوان مدیرعامل شرکت پدیده شاندیز در جلسه دوشنبه شب هیئت مدیره قطعی شده است و ایشان یک هفته فرصت خواسته اند تا رئوس برنامه های خود را به هیئت مدیره اعلام نمایند.
در همین باره مدیرعامل جدید پدیده شاندیز که پیش ازاین هم گفته بود در صورتی که بتواند در حل و فصل مشکلات پدیده اثر گذارباشد آمادگی دارد تا مدیرعاملی این مجموعه را بپذیرد در گفتگو با خراسان رضوی گفت:اطمینان دارم فعالیت مجدد شرکت سرمایه گذاری پدیده شاندیز همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی است . تنها لازم است همچنانکه تاکنون مسئولان اهتمام ویژه ای نسبت به حل مشکلات این مجموعه و پاسخگویی به سهامداران داشته اند در ادامه کار نیز بسترهای لازم را برای توسعه و رونق این مجموعه از مسیرهای قانونی رای فراهم نمایند .
سید محسن شوشتری تصریح کرد: این میسر نمی شود مگر اینکه در یک عزم همگانی محدودیتهای پیش پای فعالیت مجدد پروژه برداشته شود تا در بستری مناسب سهام های مجموعه مجدد رونق پیدا کند .
محسن شوشتری با بیان اینکه این مجموعه نمونه ای از مشارکت مردم در پروژه های اقتصادی است گفت:باید کمک کنیم تا این تجربه برای مردم با اتفاقات مبارکی همراه باشد و این مشارکت در سایر بخش های اقتصادی کشور نیز تداوم یابد.
همدلی سهامداران ،همراهی هیئت مدیره و حمایت مسئولان استانی و کشوری
وی همچنین اظهار کرد: در جلسه اخیر هیئت‌مدیره از من خواسته شد تا به عنوان مدیرعامل در آینده این پروژه ایفای نقش کنم و من نیز وعده دادم تا برنامه‌های خود را پیرامون شناسایی منابع، فرصت‌ها و ظرفیت‌های این پروژه ظرف مدت یک هفته به هیئت‌مدیره تقدیم کنم و راهکار‌هایی را برای تقویت و سود دهی این پروژه ارائه دهم .مدیرعامل پدیده شاندیز با اشاره به تعطیلی ۱۵ ماهه پروژه پدیده شاندیز می‌گوید: برای اصلاح وضعیت موجود از هیچ تلاشی فروگذار نخواهم کرد اما باید بپذیریم که کشیدن بار مسئولیت چنین پروژه عظیمی نیازمند همدلی سهامداران ،همراهی هیئت مدیره و حمایت مسئولان استانی و کشوری است .با این حال اطمینان دارم در صورت فراهم شدن این شرایط این مجموعه در مدت زمانی کوتاه به یکی از الگوهای سرمایه گذاری اقتصادی مبدل خواهد شد.وی می‌افزاید: به‌هرحال با توجه به برخی اقدامات مدیران سابق مجموعه پدیده ناشی از خلاء‌های قانونی، در حال حاضر محدودیت‌های قانونی پیش‌روی این پروژه قرار دارد و در گام اول، مدیران ارشد و به‌ویژه استاندار خراسان‌رضوی، دادستان و سایر مدیران کشوری و استانی باید حمایت‌های لازم را بیش از پیش از این مجموعه با وجود نزدیک به ۱۳۰ هزار سهامدار داشته‌ باشند تا ضمن رفع محدودیت‌ها، هیئت‌مدیره جدید بتوانند مشکلات و معضلات را برطرف کنند.
سهامداران صاحبان اصلی این پروژه هستند
شوشتری درباره سهامداران پدیده نیز تاکید کرد :سهامداران صاحبان اصلی این پروژه هستند و حق آنها باید تا آخر صیانت شود چراکه این افراد با اعتماد به این پروژه بخش قابل توجهی از این سرمایه‌های مورد نیاز را تامین کرده اند و ما امیدواریم همچنان با همراهی سهامداران بتوانیم نسبت به اتخاذ سیاست‌های لازم برنامه هایی را برای توسعه فعالیت هایمان در پیش بگیریم.
وی در ادامه ضمن تاکید براین مطلب که “پروژه‌هایی از جنس پدیده به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک می‌کند”، می‌افزاید: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و توجه و تاکید ایشان در نامگذاری سال جدید به نام “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” قطعاً مسئولیت همه مردم به‌ویژه مسئولان سنگین‌تر است. به‌هرحال پروژه‌هایی که با سرمایه مردم شکل می‌گیرد، به مانند پدیده می‌توانند به تحقق اقتصاد مقاومتی کمک کند.
هدف اصلی ما اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذاران است
وی در ارتباط با اعتبار پیش‌بینی شده برای ادامه اجرای پروژه پدیده شاندیز اظهار کرد: برنامه و هدف اصلی ما اعتمادسازی برای سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذاران و ایجاد زمینه برای ورود بانک‌ها و موسسات مالی و اقتصادی به این مجموعه است که قطعاً در اجرا و ادامه پروژه نیازمند ورود جدی و حمایت مسئولان کشوری و استانی و سعه‌صدر سهامداران هستیم.
مدیرعامل پروژه پدیده شاندیز همچنین به بیکاری کارگران این پروژه در ۱۵ ماه رکود اشاره کرد و گفت: همانطور که رئیس هیئت مدیره پدیده شاندیز ،نیز اعلام کرده اند به‌کارگیری کارگران این مجموعه که پیش از رکود و تعطیلی پروژه همکاری داشته اند جزو اولویت های ماست و امیدواریم با راه‌اندازی مجدد پروژه بتوانیم هم پاسخگوی پیمانکاران و مشاوران عزیز باشیم و هم دستمزد کارگران را پرداخت کنیم.شوشتری تصریح کرد: به‌زودی با انجام مراحل قانونی ثبت هیئت‌مدیره در اداره ثبت شرکت‌ها، براساس سیاست و تصمیم ستاد تدبیر اقدامات لازم را به‌عنوان “مدیرعامل” آغاز خواهم کرد.لازم به ذکر است سیدمحسن شوشتری مدیرعاملی متروی مشهد، عضوهیئت‌مدیره بهره‌برداری مترو، مدیرعاملی اتوبوسرانی مشهد و رئیس سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان‌رضوی را در کارنامه خود دارد.وی همچنین همکاری‌هایی را در زمینه طراحی مجموعه پدیده کیش و شاندیز مشهد با مدیریت قبلی این شرکت داشته است.

منبع: خراسان

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید