تلاش شهرداری برای بازآفرینی محلات و بازگشت ساکنان به منطقه ثامن

0

یک مقام مسئول در شهرداری مشهد از تلاش های شهرداری برای ماندگاری مجاوران بارگاه رضوی در بافت اطراف حرم خبر داد.

به گزارش صدای مشهد؛ سیدفرهاد حجازی معاون فنی و اجرایی شهرداری منطقه ثامن با بیان این که تمام تلاش مجموعه جدید مدیریت شهری بر افزایش جمعیت مجاوران حرم مطهررضوی است اظهارکرد: با روی کار آمدن پنجمین دوره شورای شهر مشهد و انتخاب تقی زاده خامسی به عنوان شهردار، تأکیدها بر این است که مردم در منطقه ثامن به عنوان ساکن بمانند و سکونت احیا شود.

سید فرهاد حجازی ادامه داد: اگر قرار باشد مثل ۲۰ سال قبل شیب مهاجرت به سمت خروج از این منطقه باشد این منطقه جمعیتش را از دست می دهد، همه این ها درحالی است که مردم سرمایه های اجتماعی این منطقه در حال بهسازی و بازسازی محسوب می شوند و اگر در بافت حضور نداشته باشند از منطقه ثامن یک خوابگاه بیشتر باقی نخواهد ماند.

تشکیل مدیریت تسهیلگر برای همراهی با مردم

حجازی افزود: در این راستا اولین قدم با تشکیل مدیریت تسهیلگر برداشته شده است، به این صورت که اگر ساکنان، پروانه بخواهند با شرایط سهل و آسان می دهیم.

وی در این باره تصریح کرد: به عنوان نمونه مبلغ را برایشان قسط بندی میکنیم، سهم گرفتن در برابر مبلغ پروانه را پیش رویشان میگذاریم و نیز با انبوه سازان واردمذاکره می شویم که اگر شهروندان تمایل به ساخت وساز داشتند حداکثر همکاری با آنها صورت پذیرد.

حجازی خاطر نشان کرد: تمام امتیازات و موارد اینچنینی به عنوان سیاست های تشویقی مدیران شهری در منطقه ثامن و در راستای نیل به هدف اصلی مجموعه در افزایش وماندگاری جمعیت ساکن ومجاور در بافت پیرامون حرم رضوی برای شهروندان درنظر گرفته شده است.

به گفته وی علاوه بر موارد مذکور میتوان واحدهایی با متراژ مناسب در این منطقه ایجاد کرد تا افرادی که تمایل به ماندن دارند بتوانند ماندگار شوند.

وی با این تأکید که باید همان کارهایی که برای جذب و ماندگاری سرمایه گذار در منطقه ثامن صورت می گیرد برای مردم هم صورت بگیرد، گفت: اگر همه از اداره آموزش و پرورش گرفته تا اداره آب وفاضلاب و شهرداری و … در منطقه ثامن خوب کار کنیم چرا مردم اینجا را رها کنند و بروند.

به گفته وی طرح بازآفرینی شهری آمده تا بتواند در بافتی همچون اطراف حرم ساکنان را نگه دارد و مهاجرت جمعیت را معکوس یعنی به طرف این بافت سوق دهد.

به زمین های ۷۵ متر هم با شرایط پروانه ساخت می دهیم

حجازی با بیان اینکه بانک مسکن تسهیلات فراوانی برای ساخ توساز و خرید خانه در بافت اطراف حرم مطهر رضوی در نظرگرفته است، خاطرنشان کرد: در این راستا شهرداری هم طرحهاییاز قبیل صدور پروانه برای ساخت مسکن در زمی نهای ۷۵ متر در نظرگرفته است.

وی تأکید کرد: شهرداری در صورتی ساخت مسکن در ۷۵ متر را پروانه می دهد که سند ملک از آن مالک اولیه باشد یعنی تغییر مالکیت پیدا نکرده باشد؛ چراکه در غیر این صورت امکان سوءاستفاد ه از این موقعیت فراهم می شود.

شایان ذکر است افرادی هم که متراژ زمینشان را به ۱۵۰ متربرسانند و در طرح قرار نداشته باشند می توانند با گرفتن پروانه با تراکم دو طبقه روی پیلوت در منطقه ثامن خانه بسازند و بمانند.

* روابط عمومی شهرداری منطقه ثامن مشهد

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید