احداث دومین زائرسرا همزمان با میلاد امام رضا(ع)

0

تولیت آستان قدس رضوی گفت: احداث دومین زائرسرا همزمان با میلاد امام رضا(ع) در مشهد آغاز می‌شود.

زائر سرابه گزارش صدای مشهد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در برنامه گفتگوی ویژه سیمای خراسان رضوی با تبریک روز خبرنگار و ایام دهه کرامت به جایگاه رفیع خدمت به زائران رضوی اشاره و اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا شرایط یک زیارت آسان و با حضور قلب برای زائران امام هشتم(ع) فراهم شود، تسهیل زیارت زائران دارای سطح درآمدی پایین و ایجاد زائرسراهای ارزان قیمت، یکی از دغدغه‌های اصلی آستان قدس رضوی است که امیدواریم با همراهی مردم بتوانیم گام‌های خوبی در این مسیر برداریم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با بیان اینکه اقامت در کمپ در شأن زائر بارگاه رضوی نیست، تصریح کرد: هم اکنون چهار کمپ در اطراف شهر مقدس مشهد برای پذیرایی از زائران حرم امام رضا علیه السلام وجود دارد که اقامت در آن‌ها شایسته زائران حضرت رضا علیه السلام نیست. بنابراین آستان قدس رضوی احداث زائرسراهای ارزان قیمتی را در دستور کار خود قرار داده تا زائران رضوی در آسایش بتوانند به اعمال عبادی و زیارتی خود بپردازند.

حجت‌الاسلام رئیسی افزود: در همین رابطه یک زمین ۳۵ هکتاری در ورودی مشهد مقدس در نظر گرفته شده و عملیات ساختمانی آن نیز آغاز شده است، همچنین زائرسرای دیگری همزمان با ایام میلاد ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در ۲ کیلومتری حرم مطهر رضوی کلنگ زنی خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، در پاسخ به این سوال که آیا در آینده توسعه بیشتر حرم مطهر رضوی مدنظر خواهد بود یا خیر؟ توضیح داد: در گذشته تلاش‌های بسیار خوب و قابل تقدیری در ایجاد بنای باشکوه حرم مطهر رضوی انجام شده و توسعه قابل ملاحظه‌ای نیز یافته است. بنابراین در آینده عموما برنامهها بر نگهداری، حفاظت و رفع ایرادات این بنای مطهر متمرکز خواهد بود، اما در خصوص موزه حرم مطهر نیازمند توسعه هستیم. همچنین سیاست احداث زائرسراهای ارزان قیمت و توسعه دانشگاه‌ علوم اسلامی رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) را دنبال خواهیم کرد.

وی با اشاره به گنجینه‌های ارزشمند موزه آستان قدس رضوی، اضافه کرد: به سبب ارادت مردم مسلمان ایران اسلامی به صاحت قدسی حضرت رضا(ع)، موزه مرکزی گنجایش کافی برای نگهداری و نمایش شایسته هدایای اهدایی مردم را ندارد، لذا به دنبال توسعه این موزه هستیم.

تولیت آستان قدس رضوی،‌ با تاکید بر اهمیت تکریم زائران رضوی، تصریح کرد: فرهنگ میزبانی ایجاب می‌کند که ما زائران رضوی را فقط در حرم مطهر رضوی نبینیم، بلکه تکریم زائران در حریم رضوی و سطح مشهد باید مورد توجه باشد تا زائر از بدو ورود به مشهد با رفتار و برخورد محترمانه و شایسته رو به رو شود.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آستان قدس رضوی برای توسعه و تقویت بیش از پیش فعالیت‌های قرآنی حرم مطهر رضوی چه برنامه‌هایی دارد؟ توضیح داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات بسیار خوبی در راستای ایجاد مراکز آموزشی حفظ، قرائت و مفاهیم قرآنی در حرم مطهر رضوی انجام شده که قابل تقدیر است، اما ظرفیت قرآنی آستان قدس رضوی بسیار بیشتر از آن چیزی بوده که تا کنون محقق شده است.

وی با اعلام خبر تشکیل شورای قرآنی در آستان قدس رضوی، خاطرنشان کرد: شخصیت‌های برجسته قرآنی در حوزه‌های مختلف حفظ، قرائت و مفاهیم در این شورا حضور دارند و تلاش خواهند کرد تا از تمامی ظرفیت‌های موسسات قرآنی داخلی و خارجی در راستای ترویج آموزه‌های قرآنی استفاده کنند.

تولیت آستان قدس رضوی اظهار امیدواری کرد که به برکت نام حضرت رضا علیه السلام، مجموعه منسجم در راستای فراهم آوردن شرایط هم افزایی موسسات قرآنی در مشهد مقدس ایجاد شود.

 

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید