آیا «باغ کتاب» در مشهد ایجاد می‌شود؟

0

یک عضو شورای شهر مشهد گفت: آنچه که با عنوان باغ کتاب درایران ایجاد شده، مجموعه‌ای از فعالیت‌های فرهنگی با رویکرد نوآوری و پرکردن اوقات فراغت است؛ که از نظر من می‌توان فعالیت‌های بیشتری را به‌عنوان مکمل در باغ کتاب دید.

به گزارش صدای مشهد، محمدهادی مهدی‌نیا درخصوص ضرورت ایجاد باغ کتاب اظهار کرد: هدف اصلی از ایجاد این طرح این است که فعالیت‌های فراغتی و تفریحی ما همراه با رویکرد فرهنگی باشد و این موارد به‌صورت آمیخته در اختیار شهروندان و هم‌چنین زائران گرامی که به مشهد مراجعت می‌کنند قرار بگیرد.

این عضو شورای شهر مشهد عنوان کرد: اگر سرانه‌های کاربری‌ طرح‌های جامع مشهد را از همان ابتدا یعنی دهه ۵۰ تا به الان بررسی کنیم؛ یکی از کاربری‌هایی که به‌شدت در آن فقیر بوده‌ایم و تحقق پیدا نکرده، کاربری‌های فرهنگی است. کاربری فرهنگی به لحاظ اقتصادی و بازگشت سرمایه و… توجیه پذیر نیست و تحقق پیدا نمی‌کند؛ اما اگر کاربری فرهنگی را با کاربری‌های فراغتی که در سطح شهر مشهد کم، اما دارای جذابیت است و هم‌چنین در ترکیب فضای سبز و باغ و کاربری‌هایی که به‌صورت نوستالژیک مردم ما به آن گرایش دارند، آمیخته کنیم این باعث می‌شود مراجعات مردم به این‌گونه فضاها بیشتر شود.

مهدی‌نیا ابراز کرد: در این زمینه ممکن است بسیاری از تبلیغات به‌صورت مستقیم پاسخ‌گو نباشد و به‌طور غیر مستقیم پاسخ‌گو باشد؛ مثلا خانواده‌هایی که برای امر تفریح به سینما، تئاتر و یا بحث خرید لوازم تحریر مراجعه می‌کنند، زمانی‌ که در این حین با کتاب و انتشارات مربوط در این حوزه مواجه می‌شوند، ناخودآگاه کتاب هم در سبد خرید روزانه آن‌ها قرار خواهد گرفت و این امر موجب کمک به افزایش مطالعه سالیانه کتاب خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: باغ کتابی که در تهران ایجاد شده به لحاظ معماری دارای نوعی ساختار خطی است؛ یعنی ساختار ساده‌ کشیده دارد و ما برای ایجاد این‌گونه فضاها در مشهد می‌توانیم از پارک‌هایی که خطی هستند، مانند پارک چهل بازه که درحال توسعه است و هم‌چنین پارک خورشید و یا مناطق دیگری که دارای ظرفیت برای ایجاد این‌گونه فضاها باشد، استفاده کنیم و طبق مصوبه‌ای که در قالب طرح برای شهرداری ارائه شده‌است؛ ازشهرداری خواستیم تا بهترین مکان را برای استقرار باغ کتاب طی دوماه آینده برای شورای شهر ارائه ‌دهد.

این عضو شورای شهر مشهد افزود: باتوجه به برگزاری نمایش‌گاه کتاب مشهد و استقبالی که شهروندان از این نمایش‌گاه داشته‌اند؛ هم‌چنین باتوجه به این‌که مردم مشهد به‌لحاظ تاریخی و نوستالژیک مردم هنردوست و فرهنگ‌دوستی هستند، ازنظر من اگر این‌گونه فضاها درمشهد ایجاد شود مورد استقبال بسیار زیاد مردم قرارخواهد گرفت.

*ایسنا

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید