آمادگی کره برای ساخت فرودگاه و مترو در مشهد/ رشد مشهد در دوران تحریم جای شگفتی دارد

0

یک هیات تجاری از کره جنوبی طی دیداری با معاون اقتصادی شهردار مشهد برای همکاری در حوزه خدمات فرودگاهی و حمل ونقل ریلی درون شهری اعلام آمادگی کردند.

به گزارش پایگاه خبری صدای مشهد، محمدرضا مزجی در دیدار با هیات تجاری کره جنوبی بیان کرد: مشهد یکی از بی نظیر ترین شهرهای دنیا است که فعالیت های بسیاری را در زمینه های شهری انجام می دهد.
وی با اشاره به افزایش روز افزون زائرین امام رضا اظهار کرد: مشهد با هیچ کجای کشور و دنیا در بحث امید به سرمایه گذاری قابل مقایسه نیست چرا که بسترهای خوبی برای سرمایه گذاری در مشهد وجود دارد که میتواند مورد توجه سرمایه گذاران سراسر دنیا قرار گیرد.
معاون اقتصادی شهردار مشهد با مقایسه بودجه مشهد با تهران و رشد سه برابری بودجه این سازمان به نسبت شهرداری تهران گفت: رشد کل بودجه شهرداری مشهد بستگی به فعالیت های اقتصادی دارد و این علامت بسیار بسیار خوبی است چرا که این رشد نشان دهنده وجود فرصت های بسیار خوب سرمایه گذاری در این شهر است.
وی با بیان اینکه این رشد در زمانی مشاهده می شود که در رکود و تحریم همه جانبه کشورهای غربی قرار داریم تصریح کرد: اگر ظلم استکبار جهانی از ایران برداشته شود ایران می تواند جایگاه واقعی خود را در تمام حوز ها از جمله اقتصاد پیدا کند.
رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های کلان اقتصادی شهرداری مشهد بیان کرد: حتی اگر تحریم ها هم برداشته نمی شد ایران توانایی انجام کارهای بزرگ را داشت و این مسئله تنها به امروز و دیروز باز نمی گردد بلکه نتیجه ۳۰ سال صبوری است.
مزجی افزود: امروز متقاضی سرمایه گذاری با شهرداری مشهد و با ضمانت خود شهرداری مشهد و تایید وزارت کشور ایران هستیم .
وی با اشاره به استقبال شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در ایران یادآور شد: یک شرکت دولتی چینی نیز اخیرا به ما پیشنهاد انجام پروژه با پشتیبانی خود شهرداری و تایید وزارت کشور ایران در جهت مترو و ساختمان سازی داده است.

**آمادگی کره برای ساخت فرودگاه و مترو در مشهد

حنین حداد، نماینده شرکت کوهاوا در این هیات تجاری نیز در این دیدار اظهار کرد: از این رشدی که در دوره تحریم در مشهد داشته اید بسیار شگفت زده شده ایم.
وی تصریح کرد: در شرایط تحریم که ایران دارد اگر وضعیت به این گونه است پس در زمانی که تحریم ها برداشته شود چه اتفاقی رخ می دهد؟
وی با اشاره به مدیریت و نظارت شرکت کوهاوا در ساخت پل اینچئون عنوان کرد: در حال حاضر ده سال است که فرودگاه اینچئون به عنوان برترین فرودگاه جهان شناخته می شود که تمامی اقدامات انجام شده آن با شرکت ما بوده است .
حداد با اشاره به برخی پروژه های اجرا شده توسط این شرکت بیان کرد: کوهاوا مدیری کنسرسیومی را برعهده دارد که این توانایی را دارد تا به اهداف از پیش تعیین شده شهرداری مشهد برسد.
وی تصریح کرد: براساس اطلاعاتی که ما داریم استانداری خراسان رضوی قصد دارد فرودگاه فعلی را توسعه داده یا فرودگاه جدیدی را تاسیس کند.
نماینده شرکت کوهاوای کره گفت: علت اینکه ما تمرکز خود را بر روی چنین طرح هایی گذاشته ایم این است که تخصص اصلی ما ساخت و توسعه فرودگاه و قطار شهری در دنیا است.
حداد بیان کرد: این شرکت امادگی همکاری در این دوحوزه در قالب فاینانس در ازای ال سی را داشته وبراساس شرایط می توانیم پرداخت پروژه را قسط بندی کنیم.
وی با بیان اینکه دولت کره از پروژه های سرمایه گذاری خارجی حمایت می کند تصریح کرد: تیمی که قرار است با شهرداری مشهد کار کند این توانایی را دارد که میزان هزینه پروژه ها را برآورد کرده و میزان هزینه را به دولت کره انتقال دهد تا دولت کره بخشی از این هزینه را تامین و تخصیص دهد.
این سرمایه گذار کره ای بااشاره به علاقه کره به سرمایه گذاری در ایران پس از لغو تحریم ها تصریح کرد: بانک اکسیم کره می تواند برای واردات و صادرات پشتوانه خوبی باشد چرا که این بانک، یک بانک دولتی است.
حداد یادآوری کرد: ما اعتقاد داریم که باتوجه به شرایط فعلی بانک های ایران می توانند نقش اساسی در زمینه تعاملات داشته باشند.
وی عنوان کرد: باتوجه به این قضایای پیش آمده و رفع تحریم های ظالمانه شاید ظرف دو سه هفته آینده بتوانیم تعاملات بسیار خوبی را شکل دهیم و وارد عملیات های اجرایی شویم.
وی تصریح کرد: شرکت فرودگاه های اینچئون می تواند تا ۵۰ درصد در طرح های فرودگاه مشهد سرمایه گذاری کند.
وی ادامه داد: باتوجه به اینکه گفته شده مشهد سالانه پذیرای ۳۰ میلیون نفر جمعیت است این آمادگی را داریم که یکی از اهداف سرمایه گذاری را فرودگاه قرارداده و با فرودگاه اینچئون روابطی را ایجاد کنیم.

این سرمایه گذار کره ای ادامه داد: یکی دیگر از راه هایی که در زمینه توسعه یا ایجاد فرودگاه جدید مشهد وجود دارد این است که ما افرادی را که سبب به موفقیت رسیدن فرودگاه اینچئون شده اند و یا در زمینه ساخت فرودگاه سوابق بسیار خوبی دارند مانند شرکت آلفابت را دعوت به همکاری کرده و از تخصص انها که ساخت فرودگاه های خاص است استفاده کنیم.
حداد بیان کرد: در حال حاضر یکی از مسائلی که در رابطه با فرودگاه ها در سطح جهان مطرح است نگهداری و مدیریت فرودگاه ها است؛ به طور قطع مطمئن باشید که اگر هم اکنون فرودگاه اینچئون ده سال متمادی است که به عنوان فرودگاه برتر جهان انتخاب می شود و علت اصلی آن این حضور کارشناسان برتر و تفاوت نوع ساخت و ساز آن با بقیه فرودگاه های جهان متفاوت است.

لطفا دیدگاه خود را ثبت کنید